Меню Затваряне

Мярка „Повишаване осведомеността относно биологичното разнообразие и заплахите за него в целевата територия на база на мерки планирани в стратегически и планови документи в сектор биоразнообразие“

Мярка „Повишаване осведомеността относно биологичното разнообразие и заплахите за него в целевата територия на база на мерки планирани в стратегически и планови документи в сектор биоразнообразие“

Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., Приоритет „Биологично разнообразие“

Допълващо финансиране към Стратегията за ВОМР на СНЦ „МИГ-Радомир-Земен“ за периода 2023-2027 г.

 

Цел на мярката: Работа със заинтересованите страни в подкрепа на опазване на биологичното разнообразие, вкл. противодействието срещу бракониерството, трафика и незаконната търговия с екземпляри от дивата флора и фауна.

Мярката се допринесе за постигане на Приоритет 2: Подобряване на условията на живот и състоянието на околната среда на СВОМР на СНЦ „МИГ-Радомир-Земен“.

Целева група или групи:

  • Населението от населените места на Община Радомир и Община Земен на територията на МИГ-Радомир-Земен.
  • Бизнес сектор.
  • Ловци и рибари.
  • Събирачи на лечебни и други растения.
  • Туристически организации.
  • Други целеви групи.

Допустими типове бенефициенти:

  • Община Радомир;
  • Община Земен;
  • Юридически лица с нестопанска цел:

Допустимите бенефициенти ЮЛНЦ следва да бъдат вписани в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или създадени по реда на специален закон, и които като цел на организацията в устава/учредителния акт са разписали такива текстове, от които да е видно, че поне една от целите на организацията е свързана със защита/опазване на околната среда. Практически опит в областта на опазването на биологичното разнообразие ще е предимство при оценяването. ЮЛНЦ следва да са регистрирани по съответния ред най-малко 12 месеца, предхождащи месеца, в който е подадено проектното предложение.

Допустимите бенефициенти ЮЛНЦ следва да бъдат със седалище и адрес на управление в община от състава на МИГ-Радомир-Земен, а когато ЮЛНЦ кандидатства чрез клон, същият следва да е със седалище и адрес на управление в община от състава на МИГ-Радомир-Земен.

По приоритет „Биологично разнообразие“ партньорството е допустимо, като партньорствата не е необходимо да бъдат регистрирани в съда, но правата и задълженията между страните по кандидатстване и изпълнение на мярката следва да бъдат уредени в споразумение.

Допустими дейности: Допустимите дейности са насочени към повишаване на осведомеността на местната общност от територията на МИГ-Радомир-Земен, относно биологичното разнообразие и заплахите за него в територията. Такива заплахи могат да бъдат, но не се ограничават единствено до: бракониерство, използване на забранени методи и средства за лов и превенция от хищници, инвазивни видове, незаконна търговия със защитени видове и др., като дейностите са предназначени за всички жители на МИГ-Радомир-Земен, но могат да таргетират целево и бизнес сектора, ловци, рибари, събирачи на лечебни и други растения, туристически организации, други заинтересовани страни,  журналисти и медии и др.

Допустими дейности:

  • организиране и провеждане на събития (кръгли маси, работни срещи, представяне в медиите, пресконференции, брифинги, представяне на добри практики на място, информационни дни);
  • разработване на информационни материали (плакати, брошури, листовки);
  • външна реклама (рекламни пана, билбордове и др.);
  • ролбанери;
  • излъчвания в регионални радиостанции (рекламно-информационни спотове);
  • излъчвания в регионални телевизионни канали;
  • публикации на официалната интернет страница на бенефициента;
  • онлайн публикации в регионални интернет медии и портали;
  • публикации в социални медии;
  • публикации в регионални печатни медии;
  • разработване на онлайн информационни портали, предоставящи практическа информация за опазване на биологичното разнообразие на територията на населеното място/ общината/ МИГа; заплахите за него; практическите възможности за адресиране на тези заплахи от страна на съответната целева група; повишаване на общественото самосъзнание за опазване на биологичното разнообразие в Натура 2000 или извън екологичната мрежа и др.
  • рекламно-информационни материали (химикалки, тениски, шапки, еко-торбички и други подходящи според целевата група и посланията);
  • алтернативни форми на включване на целевите групи в припознаването на темата и посланието – инсталации, пърформанси, изложби, уъркшопи и други.

Бюджет на мярката:

  • Общ бюджет на мярката: 51 129,19 евро;
  • Максимален размер на допустимите разходи за един проект: 51 129,19 евро;
  • В рамките на мярката ще се финансира до 1 проект;
  • Максималният интензитет на помощта е до 100% от общата стойност на допустимите разходи, като е допустимо и съ-финансиране от бенефициентите.

Показател за резултат:

  • Лица, които пряко ще бъдат обхванати от резултатите от проекта – 500 брой лица;
  • Базова стойност – 0 брой лица;
  • Целева стойност – 500 брой лица;
  • Целевата стойност включва минимум 100 броя лица, които се очаква да бъдат включени в дейности, свързани с проведените по проекта събития и минимум 400 броя лица, които ще бъдат обхванати от дейности, свързани с информационни кампании (излъчвания, публикации и др.) и материали. Източниците на информация при отчитането на индикатора – ИСУН 2020, бенефициент по проекта.
Translate »