О Б Я В А
за прием на проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ
по Стратегия за Водено от общностите местно развитие
на СНЦ „МИГ-Радомир-Земен“ с подкрепата на
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА
„ИНОВАЦИИ И КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ“ за периода 2014 – 2020
СНЦ „МИГ-Радомир-Земен“, кани желаещите да представят проектни предложения посредством процедура на подбор на проекти за безвъзмездна финансова помощ: BG16RFOP002-1.014 МИГ-Радомир-Земен, Мярка 1.1.1. „Повишаване на иновационната дейност на предприятията от територията на МИГ-Радомир-Земен“
Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 в изпълнение на подхода Водено от общностите местно развитие.
Приоритетна ос 1 „Технологично развитие и иновации“.
Инвестиционен приоритет 1.1 „Технологично развитие и иновации”.
Цел на процедурата за безвъзмездна финансова помощ:
Финансирането на проекти по настоящата процедура за подбор на проектни предложения цели повишаване на иновационната дейност на МСП в тематичните области на ИСИС, внедряване на иновации в МСП на територията на МИГ, както и насърчаване на частните инвестиции в научни изследвания и иновации.
Финансови параметри:
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ
(100 %) |
Средства от Европейския фонд за регионално развитие
(85 %) |
Национално съфинансиране
(15%) |
391 160,00 лв.
199 996,93 евро |
332 486,00 лв.
169 997,39 евро |
58 674,00 лв. 29 999,54 евро
|
Минимален и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за конкретен проект:
Минимален размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за проект –
45 000,00 лв.
Максимален размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за проект –
352 044,00 лв.
Минимален размер на допустимите разходи за проект – 50 000,00 лева.
Максимален размер на допустимите разходи за проект – 391 160,00 лева.
Интензитет на финансовата помощ към СВОМР на МИГ-Радомир-Земен – до 90 % от общата стойност на допустимите разходи по проект за всички категории предприятия, в съответствие с правилата за минимална помощ (правилото de minimis).
Приложим режим на минимални/държавни помощи:
Мярката се изпълнява се изпълнява в съответствие с правилата за минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕС) №1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, публикуван в Официален вестник на ЕС L 352 от 24.12.2013 г.
Допустими кандидати:
- Да имат постоянен адрес (в случай на ЕТ), седалище и адрес на управление на територията на действие на МИГ и да осъществяват дейностите по проекта на територията на действие на МИГ.
- Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите.
- Да отговарят на изискванията за малко или средно предприятие съгласно Закона за малките и средни предприятия (ЗМСП).
- Кандидати могат да участват в процедурата за подбор на проекти и да получат безвъзмездна финансова помощ в случай че не попадат в забранителните режими на Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г.
- Кандидати могат да участват в процедурата за подбор на проекти и да получат безвъзмездна финансова помощ, в случай че не са недопустими кандидати съобразно демаркационната линия с други планове и програми, финансирани със средства на ЕС.
- Допустими за подпомагане са съществуващи МСП, които имат минимум три приключени финансови години.
- Реализиран минимален размер нетни приходи от продажби общо за последните 3 (три) приключили финансови години за съответната категория предприятие. В този случай предприятията трябва да са реализирали минимален размер на нетни приходи от продажби общо за последните 3 (три) приключени финансови години в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, както следва:
Категория на предприятието
|
Нетни приходи от продажби[1] |
Малко предприятие | ≥ 750 000 лева |
Средно предприятие | ≥ 3 000 000 лева |
Дейностите, които ще получат подкрепа включват:
Ще се подпомагат само дейности попадащи в специфичните тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС): Информатика и ИКТ; Мехатроника и чисти технологии; Индустрия за здравословен живот и биотехнологии; Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии.
Проектите трябва да внедряват иновация, която е собствена разработка или на база интелектуални права, придобити от трети лица и могат да включват следните дейности:
- Придобиване на ново оборудване, необходимо за внедряване в производството на иновативната продуктова и/или производствена иновация.
- Придобиване на права на интелектуална собственост върху иновациите, които ще бъдат подкрепяни по процедурата.
- Придобиване/разработване на специализиран софтуер, необходим за внедряването на иновативната продуктова и/или производствена иновация.
- Консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите.
Забележка: „Консултантски услуги в подкрепа на иновациите“ означава консултиране, подпомагане и обучение в областта на трансфера на знания, придобиването, защитата и експлоатацията на нематериални активи, използването на стандарти и на правилата, които ги уреждат; „помощни услуги в подкрепа на иновациите“ означава осигуряване на бази данни, библиотеки, пазарни проучвания, лаборатории, етикети за качество, изпитване и сертифициране с цел разработване на по-ефективни продукти, процеси или услуги. Включването на дейности само за консултантски и помощни услуги е недопустимо.
- Дейности за информиране и публичност.
Пълният набор от мерки за информиране и публичност (визуализация), които бенефициентите трябва да прилагат при изпълнение на проекти финансирани от ЕСИФ, се съдържа в „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация“ 2014-2020, който може да бъде намерен на интернет страницата на Управляващия орган: http://www.opcompetitiveness.bg/module3.php?menu_id=359
Пълният комплект Насоки за кандидатстване е публикуван на следните интернет адреси: www.migradomir.org и https://eumis2020.government.bg
Ще се прилага процедура на подбор на проекти с един краен срок за кандидатстване:
Краен срок за подаване на проектните предложения е 15.10.2019 г. 17:00 часа.
ВАЖНО: Всяко проектно предложение, което е подадено след крайния срок, ще бъде отхвърлено и няма да бъде разглеждано по процедурата.
Проектните предложения по настоящата процедура за подбор на проекти, следва да бъдат подавани само по електронен път с Квалифициран електронен подпис (КЕП) в Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) – https://eumis2020.government.bg
[1] Раздел А „Приходи”, т. I „Приходи от оперативна дейност”, сбор от сумите по ред „Нетни приходи от продажби” от приходната част на Отчета за приходите и разходите за последните три приключени бюджетни години.
Документи за информация към условията за кандидатстване