Меню Затваряне

Значими личности, събития и църковно наследство на територията на МИГ Радомир-Земен – просветно дело първото килийно училище в село Радибош, създаване на читалище „Напредък“, от килийното училище в село Белово до училището в град Земен

МИГ Радомир-Земен продължава информационната кампания насочена към популяризиране на местното културно-историческо наследство от Средновековието до наши дни, представяйки информация за значимите личности, събития и църковно наследство на територията.

Първото килийно училище в Радомирско почти на 200 години. Преди почти 200 години, през 1826 година в двора на църквата „Света Петка“ в село Радибош се открива първото в Радомирско килийно училище.

В него са се обучавали ученици и от околните села Извор, Лобош, Сирищник, Косача и др. Някои от тях са ставали учители, свещеници и други дейци. Учили са на своя бащин и майчин език, на старобългарско четмо и писмо, църковен език, църковно пеене, наустница и псалтира. Първият учител в килийното училище бил Раде Вилаетски. Последният звънец ударил на 24 май 1965 година с учителка Грозданка Борисова.

През 80-те години на XX век училището е реставрирано. Изградена е експозиция, която със снимки, документи и експонати проследява развитието на учебното дело в Радибош и важни моменти от неговата история. Според плочата на килийното училище, в него през 1870 година отсяда Васил Левски и основава революционен комитет.

 

15 февруари 1895 година учредяване на читалище „Напредък“. През 1879 година е създадено ученическо самообразователно дружество „Пчела“, което се явява предвестник на  читалището. То съществува 11 години, след което се разпада. През 1895 година част от създателите на „Пчела“, осъзнали необходимостта от съществуването на институция, която да повишава културата, образованието и да укрепва българския дух, учредяват читалище „Напредък“ .Инициатори за създаването му са учителите Христо Стоянов – директор на класното училище  и първи председател на читалищното ръководство, Коста Белиянков – първият библиотекар на читалищната библиотека, Георги Маджаров – учител в града, Александър Пазов – учител в основното училище. Учредителите на читалище „Напредък” са Костадин Панов, Иван Неврокопски, Александър Пазов, Георги Маджаров. Читалищното ръководство възобновява дейността на културно-просветно дружество „Пчела“/1879-1890/.

С книги, подарени от учредителите, се създава библиотека, която е разположена в дома на библиотекаря. Проявите на читалището привличат млади и възрастни, правят ги съпричастни към художествената и научна литература, към музиката и театъра. Читалището става първото стъпало, на което се възкачват и проявяват самородните таланти. Три години след създаването си читалището вече има оркестър, който неизменно присъства на всички обществени мероприятия и вечеринки. Закипява културен живот. Няма сграда, но място за изява стават училищните стаи и салони, сградата на построения по-късно Военен клуб, а твърде често и градският площад.

Строежът на читалищната сграда започва през 1927 година с определяне на мястото. Инициатор за събиране на средства за строежа й е Димитър Георгиев Тенекеджийски, който създава и първата театрална трупа в града.  Дълги години след това сградата стои на основи и така до 1950 година, когато в общи линии основният корпус на читалището е завършен.

Читалище „Напредък- 1895“ е една от най-старите институции в град Радомир след българската православна църква и българското образование.

 

Просветно дело – от килийното училище в село Белово до училището в град Земен. През 1867 година в село Белово е открито килийно училище в новата манастирска сграда. Първите учители били духовници. Учител в него е бил беловчанина Мануил Искренов, църковен певец, получил образование в Света гора – Гърция.

За начална дата на първото светско училище се сочи 1870 година. След Освобождението пръв учител е Димо Савов от село Егълница за цели 21 години. По-късно Симеон Манов, Еманасий Иванов, Христо Димитров и др. Първоначалното училище до 1882 година се е помещавало в частни сгради. През 1882 година е построена училищна сграда с 4 стаи, в които се е водило обучението до 1911 година.  През 1909-1910 година е имало 57 ученици. От 1912-1913 година в село Белово е бил учител Арсо Илиев, който е един от радетелите за построяването на ново училище и откриване на Прогимназия.

След края на Първата световна война се сбъдва мечтата на земенчани и учители. Прогимназията е открита през 1919 година с директор Георги Петров. През 1926 година завършва строителството на нова училищна сграда с 8 класни стаи и театрален салон. Построена е с дарения от земенчани и държавни средства. Най-голямата сума е дарил земенчанина Симеон Арнаудов – председател на инициативния комитет.

През 1922 година в Земен се открива търговско училище. През 1945 година се открива непълна гимназия и в паралелките й се обучават около 120 ученици. Видни просветители от този период са Орфей Кръстев, Антон Баталов, Сашка и Виолета Радулови, Василка Траклева, Дарина Кръстева и др. През 1953 година непълната гимназия прераства в пълна и през следващите 10 години учениците в Земенското училище достигат 600. През 1963 година училищната сграда се разширява с нова пристройка. През 1987 година се открива нова съвременна училищна сграда със просторни стаи, кабинети, компютърна зала, физкултурен салон и игрище.

Информационната кампания е част от изпълнението на проект за съвместно партньорство „От Средновековието до наши дни – популяризиране на значими личности, събития и църковно наследство на териториите на МИГ Раковски и МИГ Радомир-Земен“. Проектът се изпълнява съгласно Административен договор № РД 50-45/18.07.2024 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 – 2020 г.

Translate »