МИГ Радомир-Земен продължава информационната кампания насочена към популяризиране на местното културно-историческо наследство от Средновековието до наши дни, представяйки информация за значимите личности, събития и църковно наследство на територията.
Прокарването на жп линия София-Земен-Кюстендил – преломен момент в историята на Земен
Преломен момент в историята на Земен е построяването на жп гара. Държавната комисия първоначално определя село Жабляно за гара, но местните чорбаджии не преотстъпили имоти за терен за гарата. Видните беловчани Симеон Арнаудов, свещеник Янаки Митов и Йордан Димитров, като научили за това, предложили на комисията жп гарата да бъде в село Белово, като предоставили необходимата площ за строежа. Предложението е прието. Този обществен акт се оказва съдбовен за бъдещото развитие на селото и изграждането му като център на Краище. Началник на строежа в този участък е италианският инженер Клинка, който заедно с помощниците и колегите си изграждат девет тунела в Земенското дефиле. На името на италианския инженер Клинка, днес е кръстен централния площад на града.
Традиционен събор „Пантеле“
Малката Земенска котловина, прекосена от виещата се жп линия е оживена и от първата сграда – станция Земен. Открива се в деня на Св. Пантелеймон 9 август 1909 година. На многолюдното тържество се стичат всички беловчани, гости от всички села на Краище, от София, Радомир, Кюстендил и Перник. На тържеството присъстват видни държавници, културни дейци, висши военни и др. От тогава съществува една забележителна традиция на 9 август всяка година се провежда голям събор в Земен, наречен от местните „Пантеле”.
На 9 август 1911 година се открива масивен мост на река Струма, който свързва Трекляно и Дивля с гарата. Успоредно на гарата, по продължение на линията, на моста и пътя, само за 5 години изникват хубави двуетажни сгради с бакалници, гостилници, занаятчийски ателиета и складови бази. Новият квартал е наречен Гарата. Започва небивал стопански напредък. Гарата се оформя като търговски център на цяло Краище.
Обявяване на Земен за град
Старото му име е Белово. Името Земен било дадено отначало само на железопътната гара, построена в неговото землище, а през 1925 година и село Белово е преименувано на село Земен. Предложителите на това наименование са имали предвид да се възроди и запази името на средновековния Землънград, който е съществувал недалеч от мястото на сегашния град Земен в пролома на река Струма. От 1974 година Земен е обявен за град и сега е териториално-административен център на Земенската община от Пернишка област.
Земен е обявен за град с Указ № 1942 от 04.09.1974 г. на Държавен съвет на Народна Република България. Следващите години са години на мащабно градско строителство. Изграждат се нова училищна сграда на ЕСПУ, градска поликлиника, младежки дом, нова товарна гара, спортен стадион, стопанска банка, пътен надлез над река Струма и над жп линията. Асфалтиран е пътят до Земенския манастир. Благоустроени са и новите квартали на града. В промишлеността, селското стопанство и комуналната дейност заетост намират много хора. Земен е напълно водоснабден. На мястото на земенската котловина възникват три нови квартала. Над 500 двуетажни къщи и вилни сгради са построени от двете страни на главната улица, водеща към Земенския манастир и други райони и посоки.
Информационната кампания е част от изпълнението на проект за съвместно партньорство „От Средновековието до наши дни – популяризиране на значими личности, събития и църковно наследство на териториите на МИГ Раковски и МИГ Радомир-Земен“. Проектът се изпълнява съгласно Административен договор № РД 50-45/18.07.2024 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 – 2020 г.